Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Högsta förvaltningsdomstolen fastställer förhandsbesked för SEB


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

SEB ansökte i Skatterättsnämnden om förhandsbesked om hur bankens avdrag för tidigare års underskott enligt inkomstskattelagen skulle beaktas. Banken, som bedriver utlandsverksamheter i tolv länder, konstaterade i ansökan att man hade rätt till nedsättning av svensk inkomstskatt genom avräkning av utländsk skatt.

Skatteverket gjorde gällande att ett underskottsavdrag skulle fördelas mellan svensk och utländsk inkomst och proportioneras efter storleken av den svenska respektive den utländska inkomsten.

Skatterättsnämnden gick dock på SEB:s linje och fann att hänsyn till underskottsavdrag inte ska tas när de utländska inkomsterna ska bestämmas vid beräkning av spärrbeloppet enligt avräkningslagen. Skatteverket överklagade, men Högsta förvaltningsdomstolen instämmer nu i underinstansens uppfattning och fastställer förhandsbeskedet.

Högsta förvaltningsdomstolen uttalar att det saknas stöd för att de ändringar i Avräkningslagen som infördes 2008 kan ges den innebörd som Skatteverket gjort gällande och att stor försiktighet måste iakttas när det gäller att ändra ett rättsläge som varit bestående en längre tid. Ett justitieråd är dock skiljaktigt och anser att underskottsavdragen ska fördelas mellan den svenska och utländska inkomsten. Två andra justitieråd är skiljaktiga anseende motiveringen.

 

 

 

Foto: Johan Nilsson/Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons