Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Knivhögg ihjäl man – men uppsåt för mord inte visat



Foto: Johan Nilsson / TT /
Ladda ner handlingar

En 26-årig man högg ihjäl en 23-åring i samband med att de skulle göra upp om en skuld.
Enligt tingsrätten har det dock inte gått att styrka att det fanns något uppsåt att döda målsäganden – och han döms därför för grov misshandel.
Ytterligare en man knivskars under händelseförloppet och sammantaget döms mannen för två fall av grov misshandel samt ett antal andra brott till sex års fängelse.

Det var i mitten av mars i år som SOS Alarm mottog ett samtal om att två personer knivskurits i Helsingborg. En av de två personerna, en 23-årig man, hade tillfogats så pass allvarliga skador att han avled.

Senare kom en 26-årig man åtalas för mord och mordförsök och utredningen skulle visa att de tre männen träffats på mordplatsen för att göra upp om en skuld.

Saknade uppsåt att döda

Den överlevande målsäganden har, enligt tingsrättens pressmeddelande, valt att inte uttala sig under huvudförhandlingen. Det har dock funnits andra vittnen som uppgett att han tidigare berättat om hur den åtalade 26-åringen tagit fram en kniv och attackerat honom och den nu avlidne målsäganden. Den åtalade 26-åringen har å andra sidan påstått att han agerat i nödvärn sedan målsägandena attackerat honom.

Tingsrätten slår nu fast att mannen inte agerat i nödvärn, men inte heller haft något uppsåt att döda någon av målsägandena. När det gäller uppsåts frågan skriver domstolen att det saknas utredning till stöd för att mannen i förväg planerat att skada eller döda målsägandena. Dessutom har inget framkommit som tyder på något motiv. Han har visserligen haft ”förhöjd” beredskap för att mötas av våld, men enligt domstolen har det inte framkommit annat än att hans syfte med mötet varit att hämta pengar. Mot den bakgrunden, samt att inget annat talar mot detta, anses det inte visat att han använt kniven ned direkt avsikt att döda.

Grov misshandel

Han anses inte heller ha haft varken insikts- eller likgiltighetsuppsåt till att någon av målsägandena skulle dö. Han döms därför för två fall av grov misshandel. Han döms också för en rad andra brott – och påföljden bestäms till sex års fängelse. I samma dom frikänns hans flickvän från åtalet om skyddande av brottsling då det av tingsrätten inte anses tillräckligt allvarligt att hon betalat ett hotellrum åt 26-åringen efter brottet.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons