Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HFD: Gåvor till välgörenhet från fåmansföretag ska beskattas som utdelning



Foto Christine Olsson / TT
Ladda ner handlingar

En aktieägare i ett fåmansbolag vill överlåta sin utdelning från bolaget till en eller flera välgörenhetsorganisationer. Nu får han beskedet att hans gåvor kommer att beskattas såsom utdelning från fåmansföretaget.

En ensam aktieägare i ett fåmansbolag, som bedriver kapitalförvaltning, har ansökt om förhandsbesked för att få veta om han kommer att beskattas för gåvor och hur beskattningen i så fall kommer att ske. Han ville även veta om lagen mot skatteflykt är tillämplig på förfarandet.

Aktieägaren har uppgett att han avser att skänka pengar till en eller flera välgörenhetsorganisationer. I stället för att överlåta sin rätt till utdelning till organisationerna, vilket är det förfaringssätt som han har använt sig av tidigare, planerar han denna gång att låta bolagsstämman fatta beslut om gåvor enligt aktiebolagslagen. 

Skatterättsnämnden kom fram till att aktieägaren ska utdelningsbeskattas och att det ska ske enligt reglerna i inkomstskattelagen. Lagen mot skatteflykt är tillämplig på förfarandet, enligt Skatterättsnämnden.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Börje Leidhammar
Börje Leidhammar Senior professor och jur. dr.
Ersättning för rättegångskostnader i förvaltningsmål Det kan vara svårt för enskilda, oavsett utgång, att få ersättning för rättegångskostnader i förvaltningsmål – inte minst då detta ska prövas av allmän domstol. Hur förhåller sig denna ordning till reglerna om rätten till rättvis rättegång i RF och EKMR? Börje Leidhammar tittar närmare på ett färskt ställningstagande från Justitiekanslern – där en man behövt anlita ett juridiskt skolat ombud för att tillvarata sin rätt mot Skatteverket i ett återkravsärende, efter att ha blivit utsatt för id-kapning.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Icke affärsmässig förmögenhetsöverföring

Som skäl för att aktieägaren ska utdelningsbeskattas anförde nämnden att det är fråga om en icke affärsmässig förmögenhetsöverföring till en utomstående och att detta anses innebära ett sådant förfogande över det överförda värdet som ska behandlas som utdelning hos aktieägarna i det överlåtande bolaget, i detta fall hos aktieägaren.

Aktieägaren har överklagat Skatterättsnämndens förhandsbesked och yrkar att han inte ska beskattas för utdelningen. Han gör gällande att gåvorna ska jämställas med att rätten till utdelning överlåts och lyfter särskilt fram att han inte kommer att kunna disponera över de medel som förs över. 

Huvudfrågan som Högsta Förvaltningsdomstolen svarar på är om en gåva från ett aktiebolag till en välgörenhetsorganisation ska leda till att bolagets ägare utdelningsbeskattas.

Högsta Förvaltningsdomstolen konstaterar i sin bedömning att de planerade förmögenhetsöverföringarna till olika välgörenhetsorganisationer inte kan motiveras utifrån bolagets verksamhet. De är med andra ord inte affärsmässigt motiverade.

Saknas betydelse om aktieägare kan disponera över medlen eller ej

Enligt Högsta förvaltningsdomstolen är det inte möjligt att jämställa en värdeöverföring enligt aktiebolagslagen med att en aktieägare överlåter sin rätt till utdelning.

”Det är i målet fråga om en direkt överföring från bolaget till gåvomottagaren och det saknar betydelse att AA såsom aktieägare inte kan disponera över de medel som förs över”.

Aktieägaren ska alltså utdelningsbeskattas för gåvorna.

Eftersom bolaget är ett fåmansföretag och aktieägarens aktier i bolaget är så kallade kvalificerade andelar ska inkomstskattelagen tillämpas vid beskattningen, skriver Högsta förvaltningsdomstolen.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar