Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hemnets marknadsvärde på börsen inför noteringen – 11,63 miljarder



Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX

Hemnets aktie har fastställts till 115 kronor per stamaktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för samtliga noterade aktier i bolaget om 11,63 miljarder kronor inför dagens börsnotering.

Hemnet meddelar att erbjudandet inför dagensnotering på Nasdaq Stockholm har genererat ett stort intresse bland svenska och internationella investerare samt bland allmänheten i Sverige och blev kraftigt övertecknat. Handel på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 27 april 2021.

Priset i erbjudandet har fastställts till 115 kronor per stamaktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för samtliga noterade stamaktier i bolaget om 11 630 miljoner kronor. Erbjudandet motsvarar cirka 17,7 procent av bolagets totala antal stamaktier.

Vid den preliminära värderingen beräknades aktiepriset landa på 95–115 kronor, baserat på en värdering på 9,6–11,6 miljarder kronor. Det blev alltså den allra högsta värderingen som till slut sattes när bolaget offentliggjorde priset under natten mot tisdag.

Säljare kvarstår som största ägare

Säljare av aktier är General Atlantic (tillsammans med relaterade bolag, ”General Atlantic”), Sprints Euphrasia och Care of Hemnet samt ett antal andra aktieägare, däribland vissa styrelseledamöter och ledande befattningshavare.

För att täcka en eventuell övertilldelning i samband med erbjudandet har General Atlantic och Sprints Capital åtagit sig att sälja upp till 1 789 040 stamaktier, vilket motsvarar maximalt 10 procent av det totala antalet stamaktier i erbjudandet. Förutsatt att Övertilldelningsoptionen nyttjas till fullo, kommer erbjudandet att utgöra cirka 19,5 procent av aktierna och rösterna i Hemnet. Det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2,26 miljarder kronor förutsatt att Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

General Atlantic och Sprints Capital kommer omedelbart efter erbjudandet och förutsatt att Övertilldelningsoptionen nyttjas till fullo, kvarstå som Hemnets största aktieägare med cirka 41,1 och 11,8 procent av det totala antalet noterade stamaktier.

Rådgivare

I samband med erbjudandet kommer Morgan Stanley att agera som stabiliseringsmanager och kan därmed komma att genomföra transaktioner i syfte att upprätthålla marknadsvärdet på Hemnets aktie under upp till 30 dagar.

Morgan Stanley, Carnegie Investment Bank och Citigroup Global Markets Europe AG är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners i börsintroduktionen. Barclays Bank Ireland PLC och Nordea Bank Abp, filial i Sverige, är Joint Bookrunners.

Roschier Advokatbyrå och Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP är legala rådgivare till bolaget och General Atlantic. Linklaters Advokatbyrå AB & Linklaters LLP är legala rådgivare till Managers.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons