Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

”Hemliga tvångsmedel bör få användas även utan skälig misstänkt”

Nyheter
Publicerad: 2022-04-29 11:57
Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S). Foto: Paul Wennerholm / TT

Polisen ska få använda sig av hemlig avlyssning i syfte att utreda vem som skäligen kan misstänkas för vissa typer av brott. Det föreslår regeringens utredare i en färskt betänkande. - Det finns ett behov av det här. Man vet ofta telefonnummer, men man vet inte vem det är som pratar och ingen kan anses som skäligen misstänkt om denne inte kan identifieras på ett tillräckligt säkert sätt, säger utredaren Barbro Thorbald.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.