Mannen dömdes av tingsrätten till fängelse för bedrägeri och ålades viss skadeståndsskyldighet till målsäganden. Han överklagade domen till hovrätten men ångrade sig och återkallade sitt överklagande.
Omständigheterna har sedermera ändrats: den egendom som skadeståndstalan avsåg, och som var förkommen vid tidpunkten för tingsrättens dom och återkallelsen, har återfunnits och återlämnats till målsäganden.
Då egendomen är återlämnad vill mannen att hovrättens avskrivningsbeslut ska undanröjas till den delen som avser skadeståndsskyldigheten.
Om ett mål på grund av återkallelse har avskrivits från vidare handläggning, gäller som huvudregel att parten inte kan återta återkallelsen. Denna regel är dock inte undantagslös, förklarar Högsta domstolen.
Domstolen redovisar att exempelvis när omständigheter gör grund för resning eller innebär grovt rättegångsfel, kan avskrivningsbeslutet undanröjas. Att egendomen återfunnits och återlämnats är en sådan omständighet som gör att man ska kunna ta tillbaka återkallelsen.
Hovrätten ska behandla mannens överklagande såsom återkallelse aldrig skett.