Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD ska reda ut om borgenärs onda tro befriar styrelseledamot i ”konkursat” bolag från ansvar



Ladda ner handlingar

 

Bolaget försattes i konkurs den 30 maj 2012 och hade under tiden januari till och med maj 2012 köpt tjänster av ett redovisningsföretag i Lidköping.

Redovisningsföretaget stämde en av bolagets styrelseledamöter, en 56-årig kvinna från Lidingö, vid Stockholms tingsrätt och krävde henne på 126 000 kronor – pengar som som bolaget inte har betalat.

Som grund för kravet åberopades redovisningsföretaget att styrelseledamoten, enligt aktiebolagslagen, skulle svara solidariskt med bolaget för förpliktelserna mot redovisningsföretaget.

Styrelseledamoten, å sin sida, menade att redovisningsföretaget inte hade rätt att åberopa solidariskt ansvar eftersom man redan innan skulden uppkom kände till att hon hade eftersatt sin skyldighet att upprätta kontrollbalansräkning – detta eftersom redovisningsföretaget i flera år hade skött bolagets ekonomi.

Kvinnan menade att personerna på redovisningsföretaget därför hade varit i ond tro och att detta skulle vara avgörande.

Tingsrätten försökte reda ut situationen med hjälp av bland annat äldre praxis från 1927. Justitierådet Stefan Lindskog hade år 2008 belyst frågan i en bok om kapitalbrist i aktiebolag och då konstaterat att rättsläget är oklart.

Parterna har nu samtyckt till att hänskjuta frågan direkt till Högsta domstolen vilket också tingsrätten beslutade om.

Högsta domstolen har nu beslutat att meddela prövningstillstånd.

 

 

Foto: TT

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons