HD ska pröva om gärningsbeskrivning för fullbordad stöld även innefattar försök

Tingsrätten ogillade ett stöldåtal och ansåg att mannen inte heller kunde dömas för försök till stöld då gärningsbeskrivningen inte gav utrymme för det. Hovrätten gjorde dock en annan bedömning och dömde mannen för försöksbrottet. Nu har HD meddelat prövningstillstånd i målet.
Detta är en låst artikel
Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.
69 kr/mån
Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.
Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.