Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

HD: Medverkan till utredning ger sex månaders strafflindring



Foto: Gorm Kallestad/ NTB scanpix

Hovrätten gjorde rätt när man gav en man, som dömdes för två fall av grovt narkotikabrott, strafflindring för att ha medverkat i utredningen.
Det slår Högsta domstolen fast, samtidigt som man lindrar straffet ytterligare för den dömde mannen.

Mannen dömdes i tingsrätten för ett fall av synnerligen grovt narkotikabrott och ett fall av grovt narkotikabrott till sex år och sex månaders fängelse. Tingsrätten ansåg att straffvärdet för gärningarna uppgick till cirka åtta års fängelse, men tog i beaktning att mannenvarit Polisen behjälplig vid utredningen och att det förekommit vissa hot mot honom.

Domen överklagades till hovrätten som dömde mannen för två fall av grovt narkotikabrott. Vad gällde straffvärdet ansåg hovrätten, i likhet med tingsrätten, att detta påverkades av att mannen medverkat i utredningen. Sammantaget ansåg hovrätten att straffvärdet uppgick till fem års fängelse, vilket mannen också dömdes till.

HD lindrar straffet ytterligare

Högsta domstolen, som nuprövat frågan om påföljden för mannens brott, konstaterar i en färsk dom att straffvärdet för de aktuella gärningarna motsvarar fängelse i fem år och tre månader.

Vad gäller mannens medverkan skriver HD att denna ”får anses ge uttryck
för en vilja att ta avstånd från de brottsliga gärningarna och att klara upp och
ställa till rätta”. Dessutom har de uppgifter han lämnat varit ”utförliga och konkreta och därmed ägnade att underlätta förundersökningen väsentligt”, enligt HD.
Det finns inte heller något som, enligt HD, tyder på att hans medverkan har saknat eller haft endast begränsad betydelse.

Mannens medverkan vid utredningen ska därför beaktas vid straffmätningen.
Med hänsyn till graden av hans medverkan och till brottslighetens straffvärde
bör straffet, enligt HD, sänkas med sex månader.
Varken de hot mannen utsatts för, eller den tid han suttit häktad, ska dock påverka hans straff.
De begränsningar som följde av pandemin har dock påverkat mannen mot bakgrund av hans familjeförhållanden, och även detta ska därför beaktas.

Han ska därför dömas till fängelse i fyra år och sex månader.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons