Kvinnan klagade över domvilla i en dom om äktenskapsskillnad mellan en man och en annan kvinna. Hon hävdade bland annat att kvinnan inte hade blivit delgiven samt att äktenskapsskillnaden borde ha föregåtts av betänketid.
Svea hovrätt avvisade hennes överklagan eftersom kvinnan inte var part i målet och ingenting heller tydde på att hon handlat som ombud för någon av parterna.
Högsta domstolen konstaterar nu att kvinnan i samband med sitt överklagande av hovrättens avvisningsbeslut bifogat en fullmakt. HD slår därför fast att hon får anses ha klargjort att hon har avsett att uppträda som ombud i målet.
HD menar att hovrätten hade kunnat reda ut denna oklarhet genom att fråga kvinnan om hennes ställning i målet. Eftersom hovrätten inte har gjort detta så undanröjer HD hovrättens beslut och återförvisar målet för fortsatt behandling.