En man hade i tingsrätten yrkat att staten skulle förpliktigas att utge ett skadestånd på 500 000 kronor till honom. Mannen hade hållits häktad med fulla restriktioner och det hade dröjt för länge tills han hade fått sin sak prövad i domstol. Mannen hävdade att staten därmed brutit mot artikel 5.5 i Europakonventionen.
Tingsrätten hänsköt då frågan om svensk rätt innebär att staten kan åläggas at betala skadestånd fullt ut enligt Europakonventionens principer till Högsta domstolen. Detta även om det inte kan ske med tillämpning av skadeståndslagen eller frihetsberövandelägen.
Högsta domstolen förklarar att i den mån det behövas för att Sverige ska uppfylla sina skyldigheter enligt artikel 5.5 i Europakonventionen så kan staten åläggas att betala skadestånd enligt artikeln.