Justitiekansler Anna Skarhed menar att Kemikalieinspektionens handläggningstider har varit alltför långa – bland annat när det gäller ansökningar om produktgodkännande av bekämpningsmedel.
Justitiekanslern konstaterar också att det sedan uppemot ett decennium har riktats kritik mot långa handläggningstider hos myndigheten.
Inspektionen har tidigare begärt ökade resurser för att kunna minska handläggningstiderna. I en prognos för de kommande åren har inspektionen varnat för att handläggningstiderna kommer att öka ytterligare om myndigheten inte får en större budget.
JK anser dock att de långa handläggningstiderna beror på ”en kombination av samverkande faktorer hänförliga till bland annat myndighetens ekonomiska förutsättningar och egna prioriteringar, av regeringen ålagda prioriteringar, en ökad ärendetillströmning, större komplexitet i ärendena samt otillräckliga personalresurser.”
Foto: Erik Abel / TT