Finansinspektionen utser nu under hösten nya oberoende granskare av tio av de tolv finansinstitut som ger ut säkerställda obligationer.
Inför granskningsåret 2025 ska Finan inspektionen utse nya oberoende granskare till tio av de tolv institut som ger ut säkerställda obligationer.
De oberoende granskarna ska övervaka att utgivarna av säkerställda obligationer följer lagen om utgivning av säkerställda obligationer (LUSO).
Årlig granskningsrapport
De oberoende granskarna rapporterar sina iakttagelser regelbundet till FI i form av en årlig granskningsrapport. Utöver granskningsrapporten informeras FI så snart den oberoende granskaren får kännedom om förhållanden som kan vara av betydelse för FI i dess tillsynen över institutet.
FI ska inför 2025 tillsätta oberoende granskare på följande institut, som har tillstånd att ge ut säkerställda obligationer:
AB Sveriges Säkerställda Obligationer
Borgo AB
Landshypotek
Länsförsäkringar Hypotek AB
Nordea Hypotek AB
Skandiabanken
Skandinaviska Enskilda Banken
Sparbanken Skåne
Stadshypotek
Swedbank Hypotek
Rotation
Om FI utser en person som sedan tidigare har uppdrag som oberoende granskare, tilldelas den personen ett annat institut än tidigare, för att åstadkomma en rotation som syftar till att värna om kravet på oberoende.