Fastighetsvärlden redovisar årligen en sammanställning av advokatbyråernas transaktionsvolym inom fastighetsbranschen. Medan Vinge vinner ligan är Wistrand den byrå som klättrar mest – från femte till andra plats.
– Vi har under de senaste åren gjort ett antal strategiska rekryteringar inom fastighetsrätt, säger Tommy Grönberg, chef för fastighetsavdelningen på Wistrands Stockholmskontor, i ett uttalande.
– Vi har knutit till oss flera tunga namn och också ett antal mycket lovande yngre jurister. Det har varit en lyckosam strategi och vi känner att vi har satt samman ett riktigt bra team som arbetar väldigt bra tillsammans.
På tredje plats rankas Lindahl och på fjärde plats återfinns Mannheimer Swartling. Byråns transaktionsvolym är i det närmaste halverad jämfört med förra året, enligt Fastighetsvärlden.
Fastighetsvärldens ranking bygger på summan av de underliggande fastighetsvärden avslutade transaktionerna och eventuella finansieringsuppdrag som byråerna haft under perioden andra halvåret 2013 till första halvåret 2014.
Foto: TT