Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Haninge Bostäder får böta tio miljoner för brott mot upphandlingslagstiftningen – ”allvarligt övertramp”



Konkurrensverkets generaldirektör Dan Sjöblom


Det kommunägda Haninge Bostäder köpte ett bolag, Vega Norra Parken AB, av ett byggföretag. De enda tillgångarna i bolaget var ett byggentreprenadkontrakt för bostadsbygge. Kontraktet hade ett värde av cirka 136 miljoner kronor och omfattade cirka 90 lägenheter i området Vega i Haninge kommun.

– Att köpa ett byggentreprenadkontrakt genom ett planerat affärsupplägg utan upphandling är ett brott mot regelverket. Ska en kommun eller kommunalt bolag bygga fastigheter ska entreprenaden som absolut huvudregel annonseras och konkurrensutsättas. Detta är ett allvarligt övertramp av upphandlingslagstiftningen, säger Konkurrensverkets generaldirektör Dan Sjöblom i en kommentar.

Förvaltningsrätten i Stockholm har i sin dom helt gått på Konkurrensverkets linje och dömer Haninge Bostäder att betala 10 miljoner kronor i böter/ upphandlingsskadeavgift. Det är det maximala belopp som kan utdömas enligt lagen.

Domstolen ansåg, liksom Konkurrensverket, att det kommunala bolaget Haninge Bostäder använt sig av företagsköpet enbart för att utan offentlig upphandling komma över byggentreprenaden.

– Domen ger en viktig vägledning om hur upphandlingsreglerna inte kan kringgås genom att vissa tillgångar läggs i ett bolag som en kommun, kommunalt bolag eller myndighet sedan köper aktier i, säger Dan Sjöblom.

Domen kan överklagas till högre instans.

 

Foto: Konkurrensverket

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons