Hoppa till innehåll
Nyheter

Han ska leda utredningen om bakgrundskontroller



Eric Leijonram, generaldirektör för Integritetsskyddsmyndigheten (IMY). Foto: Pontus Lundahl / TT

Förra veckan annonserade regeringen tillsättningen av en utredning som ska ska ta fram förslag om regelverk för bakgrundskontroller i offentlig och privat verksamhet.
Nu står det klart att det blir IMY:s generaldirektör som ska leda utredningen.
–  Det är en angelägen fråga som behöver lösas, säger han i ett pressmeddelande.

Utredningen har fått i uppdrag ta fram förslag om regelverk för bakgrundskontroller i offentlig och privat verksamhet, bland annat inför och under pågående anställning.

Verksamheter ska, enligt direktiven, ges verktyg att förebygga de risker som personer med brottsliga eller andra skadliga intentioner innebär på arbetsplatser samtidigt som den personliga integriteten ska värnas.

Utredningen ska presenteras i mars 2027 och i ett pressmeddelande på IMY:s hemsida säger Eric Leijonram att det rör sig om ”en angelägen fråga som måste lösas”.

– Behovet av bakgrundskontroller är tydligt, inte minst i arbetet mot den organiserade brottsligheten. Samtidigt måste det finnas en balans där vår personliga integritet skyddas. Dagens situation med ett oklart och fragmenterat regelverk är inte bra.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons