Klas Friberg är sedan drygt ett år biträdande länspolismästare vid Polismyndigheten i Västra Götaland. Om en vecka efterträder han Thérese Mattsson som chef för Rikskriminalpolisen.
– Rikskriminalen är en viktig nationell resurs för att bekämpa och utreda grova brott. Klas Friberg har gedigen erfarenhet av att bekämpa organiserade brottslighet. Jag är övertygad om att han kommer att göra livet svårare för brottsligheten i hela Sverige, säger justitieminister Beatrice Ask.
Klas Friberg tog sin jur. kand. 1987, tingsmeriterades 1990 och utbildade därefter till polischef. Han har sedan dess haft flera chefsbefattningar vid Polismyndigheten i Västra Götaland, där han idag är biträdande länspolismästare.