Frågan gällde en häktad person som ansökt om så kallat ”häktesbidrag” som kan ges med högst 90 kronor per vecka.
Mannen fick avslag på sin begäran och meddelades detta muntligen. När han ville få avslaget prövat gick inte det eftersom det saknades ett skriftligt beslut från Kriminalvården.
”Fråntagits möjligheten”
Efter att Justieombudsmannen riktat kritik mot häktet i Sollentuna har nu Justitekansklern bland annat prövat frågan om skadestånd till den häktade mannen.
JK konstaterar att mannen har ”fråntagits möjligheten att få en prövning av sin rätt till häktesbidrag hos förvaltningsrätten” och att hans rättigheter i enlighet med Europakonventionen därmed har kränkts.
Överträdelsen ger honom dock inte rätt till skadestånd och han anses kompenserad genom ett ”erkännandet av åsidosättandet som kommer till uttryck” genom detta JK-beslut och ett tidigare beslut av JO.
Tog två månader att få svar
JK pekar också på att i praxis har ”en underlåtenhet att meddela ett skriftligt beslut ansetts innefatta fel eller försummelse i skadeståndslagens mening” men mannen har inte begärt någon sådan ersättning utan bara krävt skadestånd för överträdelse av Europakonventionen.
Han hade också begärt att få ut ett postgranskningsmeddelande och det obefintliga beslutet om häktesbidrag från Kriminalvården som tog två månader på sig med att lämna ett svar.
JK konstaterar att det ”inte är försvarligt” och att Kriminalvården ska kritiseras för den bristande hanteringen av mannens begäran.