Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Häktad fick inte ha ett skärp med texten Bandidos MC



Ladda ner handlingar

I en anmälan till JO klagade en häktad på att ett brev som var adresserat till honom hade granskats av personal i häktet utan att förses med granskningsstämpel eller muntlig information därom. Dessutom hade den häktades flickvän nekats att lämna ett skärp till den häktade då spännet på skärpet varit försett med texten: ”Bandidos MC”.

JO finner att personal i häktet öppnade ett brev från Linköpings tingsrätt. Till skillnad mot vad som gäller för intagna i kriminalvårdsanstalt finns det i häkteslagen inte något uttryckligt förbud mot att granska myndighetspost till den häktade. En vid häktet Kronoberg upprättad promemoria stadgar dock att granskning av sådan post endast ska ske vid misstanke om att avsändaren inte är den uppgivna. Vad som framkommit i ärendet ger inte stöd för någon annat att detta skedde av misstag. Trots detta är JO kritisk till det inträffade.

JO menar att personalen i häktet inte agerade felaktigt när man, med hänvisning till att innehav inte skulle komma att tillåtas, nekade den häktades flickvän att lämna in skärpet. Däremot borde den häktade ha underrättats omgående och då givits möjlighet att få ett uttryckligt beslut i frågan.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons