Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Hakkors på maskerad inte hets mot folkgrupp


Johanna Haddäng red@dagensjuridik.se


En 24-årig man från Jönköping åtalades för hets mot folkgrupp. Detta sedan han haft på sig en armbindel med ett hakkors under en maskerad, med ett 50-tal deltagare, på en restaurang i november förra året.

Mannen har uppgett att han och hans kamrater dragit lott om vilken roll de skulle spela för kvällen, och att han själv fått ”nitlotten” att spela nazist.

Armbindeln och ett järnkors skaffade han via en militärhistorisk hemsida. Dessa attiraljer satte han på sin kostym utanför restaurangen, där också några flickor målade en ”Hitlermustasch” på honom.

Tingsrätten konstaterar att hakkorset måste anses vara den främsta symbolen för den nazistiska ideologin och att meddelandet har spritts till fler än ett fåtal personer.

Syftet har dock varit att klä ut sig, och mannen, som inte har några nazistsympatier, har undvikit att bära armbindeln på väg till maskeraden.

Enligt tingsrätten finns det inget som talar för att 24-åringen haft någon form av uppsåt till att sprida hot eller missaktning på så sätt som anges i lagbestämmelsen. Åtalet i den delen ogillas därför.

Däremot döms mannen för två fall av ringa vapenbrott för att han innehaft en elpistol, inköpt i Thailand i början av år 2012, och ett pluggat hagelgevär, inköpt på en marknad för cirka tio år sedan, utan tillstånd.

Såväl armbindeln som vapnen förverkas nu av tingsrätten, som också dömer mannen till 50 dagsböter om 50 kronor.

Foto: Scanpix

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons