Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Hackathon” för juristbranschen i Stockholm – tävling om bästa digitala lösningarna



Magnus Sundqvist och Sergii Shcherbak på Synch Advokatbyrå
Ladda ner handlingar

 

Jurister som knackar datakod över en helg är kanske inte det som man i första hand förknippar med advokater och domare. Men nu ska det bli ändring på det. För i de tekniska lösningarna ligger också framtidens juridik. Det handlar om effektivare arbetsmetoder, snabbare besked, säkrare bedömningar och färre manuella timmar.

– Dagens teknik gör det möjligt att arbeta på ett helt nytt sätt. Det är en levande fråga och det är nu det händer, säger Magnus Sundqvist, Affärsområdeschef för Digitala tjänster hos Synch Advokatbyrå, som står värd för evenemanget Global Legal Hackathon.

Tävla om bästa lösningen
Upp mot hundra personer kommer att samlas under nästa helg i Stockholm för att i olika team tävla om vem som kan ta fram den bästa lösningen på ett problem inom juristbranschen.

Cirka 12 000 personer kommer att delta samtidigt på olika platser i världen och det vinnande teamet från Stockholm kommer att nomineras till den globala finalen i New York.

– Det finns verkligen ett stort intresse från juristbranschen och det kommer deltagare från domstolar, stora advokatbyråer och från techbolag tillsammans med entreprenörer och studenter, berättar Magnus Sundqvist.

Inga krav på teknisk kompetens
Men det finns inga krav på teknikkunskaper eller programmerarkompetens och man behöver inte heller komma till eventet med en färdig idé.

– Vi välkomnar alla som är intresserade av att utveckla juridiken. Deltagarna kommer att jobba i team som sätts ihop på plats eller är föranmälda. Teamen får enas om ett problem som de ska lösa och deltagarna får tillgång till en teknisk verktygslåda men bland annat en vLex AI-lösning plus många andra verktyg att använda under helgen, berättar Sergii Shcherbak, jurist och utvecklare hos Synch.

”Hackathon” står för maraton och ”hackare” och har fokus på skapande och kreativitet. Det är numera ett etablerat sätt att hitta nya lösningar på kort tid genom att samla människor som bygger något tillsammans över till exempel en helg.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons