plus
|
Ingår i Dagens Juridik plus
Gryningsräder hos läkemedelsföretag
Man ska nu undersöka om företagens agerande kan utgöra en överträdelse av förbudet mot konkurrensbegränsande samarbete eller förbudet mot missbruk av dominerande ställning. Hur lång tid utredningen kommer att pågå beror, enligt kommissionen, bland annat på företagens samarbetsvilja.
Kommissionen har nyligen (under 2008-2009) genomfört en utredning om konkurrensen inom läkemedelsindustrin – bland annat om konkurrensen mellan originalföretag och generikaföretag. Ett av de problem som kommissionen då identifierade var att det tar alldeles för lång tid för generiska läkemedel att komma in på marknaden.
EU-gryningsräder genomförs av tjänstemän från kommissionen i samarbete med nationella konkurrensmyndigheter. Man har vida befogenheter att få tillträde till misstänkta företags lokaler och att genomsöka dokument och datorer.
Event & nätverk
Lediga jobb
Biträdande jurister till tvistlösnings- och entreprenadrättsgruppen
Kilpatrick
Kvalificerade jurister med intresse för brottsbekämpning
Polismyndigheten
Regionjurist med inriktning arbetsrätt
Västra Götalandsregionen
Nyheter från våra partners
Baker McKenzie legal rådgivare i samband med börsnoteringen av Dormy
Lindahl företrädde Trelleborgs Hamn i ny framgång mot Rover Maritime
Pressmeddelanden premium
Sju av tio jurister ser ökat tryck på rättsstaten – AI väcker oro för nästa generation
NAXS to begin publishing spotlights on selected holdings
MacGregor Leads Lashing Innovation with Hippo Fully Automatic Twistlock and Balanced Lashing System