Mannen uppger också att han fick magprblem eftersom han inte fick möjlighet att röra på sig i häktet. Dessutom drabbades han av hälta. JK kommer sammanfattningsvis fram till att försämrat hälsotillstånd är att bedöma som en personskada, som inte ersätts av frihetsberövandelagen. JK finner heller inte att förhöd ersättning kan utgå på grund av de av mannen anförda skälen. Lidandeerässtningen bestäms därför till vad som normalt brukar utgå vid jämförbar längd; 16 000 kronor.
Griskött till häktad muslim
Nyheter från våra partners
Kastells strategiska satsning på tvistlösning kröns med förstärkning inom internationella skiljeförfaranden
Lindahl rådgivare till eEquity i samband med förvärvet av Sävjo Trading AB
Baker McKenzie legal rådgivare till Atari vid investering i Thunderful och det efterföljande underhandserbjudandet till minoritetsaktieägarna
Event & nätverk
Lediga jobb
Centrum för rättvisa söker jurister
Centrum för rättvisa
Rättssekreterare
Arbetsdomstolen
Adacta Advokatbyrås malmökontor söker advokater och biträdande jurister
Adacta Advokatbyrå
Dagens Juridik Pro
Powered by Lexnova
Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.
Få TillgångPressmeddelanden premium
Länsstyrelsen river Storstockholms brandförsvars förbud - klargör att tillståndet gäller nationellt
Godkända solparker kan förse alla Sveriges småhus med hushållsel
Endast hälften förberedda på lönetransparensregler