Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Gratis seminarier för icke-jurister med Sveriges främsta experter inom arbetsrätt



 

Seminarierna är kostnadsfria och riktar sig främst till personalchefer, VD och andra personer som i sin yrkesroll kommer i kontakt med personalfrågor men som inte är jurister.

Under seminarierna får deltagarna lyssna till landets främsta experter som ger praktiska tips och råd – tar upp trender och den utveckling som berör arbetsrätten samtidigt som det finns tid för fördjupade frågeställningar och diskussioner.

Några av de ämnen som våra seminarier tar upp är:

  • Rehabiliteringsprocessen – vad krävs av dig som arbetsgivare?
  • Sociala medier på arbetsplatsen
  • Avtal vid utlandstjänst och internationella tjänsteresor
  • Arbetsgivarens ansvar vid pensionsfrågor
  • Uppsägning på grund av personliga skäl

Seminarierna är kostnadsfria men antalet platser är begränsat. Om du är intresserad av mer information så är du välkommen att höra av dig till projektledaren Lisa Tsiaklides:

lisa.tsiaklides@blendow.se

Kalendarium och anmälan för Legally Business-seminarier 2013 hittar du på www.legallybusiness.se

Hjärtligt välkommen!

 

Lisa Tsiaklides

Projektledare

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons