Regeringen har gett uppdraget till Kommerskollegium att kartlägga den ökade exporten till Rysslands närområde. Detta då ökningen har föranlett misstankar om att sanktionerna inte efterlevs fullt ut.
Ryssland ska ha lyckats kringgå sanktionerna genom att etablera nya handelsvägar. Till exempel har EU:s och Sveriges export till länder som Armenien, Kazakstan, Kirgizistan och Uzbekistan ökat kraftigt, enligt TT.
Sanktionerna måste efterlevas
Nu har regeringen gett Kommerskollegium i uppdrag att kartlägga den ökade exporten till Rysslands närområde. ”Detta då ökningen har föranlett misstankar om att sanktionerna inte efterlevs fullt ut”, framgår det av ett pressmeddelande.
– Om sanktionerna ska ha effekt och bidra till att försvaga Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina måste de också efterlevas. Den ökade exporten till Rysslands närområde kan ha naturliga orsaker men kan också bero på att sanktioner inte efterlevs fullt ut. Denna kartläggning ska ge oss en bättre bild av situationen för att vi ska kunna överväga eventuella åtgärder, säger bistånds-och utrikeshandelsminister Johan Forssell.
”För att kunna bedöma hur sanktionerna efterlevs krävs en fördjupad analys av hur Sveriges handelsmönster har förändrats i takt med de alltmer omfattande sanktionerna mot Ryssland och Belarus”, skriver regeringen i pressmeddelandet.
Fördjupad kunskap om handelsmönstren
Kommerskollegium får därför uppdraget att analysera utvecklingen av utrikeshandeln och förändringarna i handelsmönstren. Kommerskollegium är också behörig myndighet för att pröva vissa undantag från sanktionerna.
”Kartläggningen syftar till att regeringen ska få fördjupad kunskap om hur handelsmönstren har förändrats och hur förändringarna förhåller sig till sanktionerna”, framgår det av pressmeddelandet.
Kartläggningen ska vara färdig i närtid ”för att eventuella åtgärder snabbt ska kunna vidtas”.