Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Gäng rånade två butiker



Ladda ner handlingar

Männen åkte tillsammans i en bil för att köpa hasch i Motala. Det var när de upptäckte att bensinen nästan var slut som männen bestämde sig för att råna den första affären. Sedan rånade de en till. De hotade två kassörskor, och fick med sig innehållet i två kassalådor samt ett mindre antal cigarettpaket.

När polisen efter att ha upprättat vägspärrar grep männen hittades cigarettpaketen, knappt 10 000 kronor samt en kökskniv och en morakniv. Även kassalådorna påträffades längs den väg männen färdats.

Alla de inblandande förekommer i belastningsregistret; den äldste under 40 avsnitt. Han har tidigare gjort sig skyldig till bland annat olaga hot, skadegörelse, olovlig körning och narkotikabrott. Denne man döms nu för bland annat rån, olaga hot, hot mot tjänsteman, rattfylleri och narkotikabrott till tre års fängelse. Övriga inblandande döms till skyddstillsyn i förening med respektive utan särskild behandlingsplan för rån, ett år och tio månaders fängelse för rån respektive villkorlig dom och dagsböter för olaga hot.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons