Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Fysisk aktivitet med uttalat prestationsmoment” – därför ska paintball omfattas av idrottsmoms



Foto: Chris Park/AP/TT
Ladda ner handlingar

 

Tävlingar, träningar och evenemang med paintball som huvudaktivitet. Bolaget bakom verksamheten ställde frågan om den reducerade idrottmomsen till Skatterättsnämnden (SRN) som ansåg att det verksamheten handlade om ”en aktivitet av nöjeskaraktär” och inte om idrott.

Det innebar att momsen enligt SRN skulle vara på 25 procent och inte ligga på den lägre momssatsen på sex procent som gäller idrott.

”Prestations- och tävlingsmoment”
Men bolaget överklagade och pekade på att man erbjuder fem painballbanor på anläggningen samt en instruktör eller en spelledare. För aktiviteterna finns även skyddskläder, skyddsutrustning och paintballgevär med ammunition.

HFD ändrar SRN:s förhandsbesked och konstaterar att paintball är ”en fysisk aktivitet med ett uttalat prestations- och tävlingsmoment”.

”Tjänster på idrottsområdet”
HFD pekar också på att samtliga banor på bolagets anläggning är avsedda för spel på både nybörjar- eller amatörnivå och på tävlingsnivå. Därför ger anläggningen enligt HFD besökarna en ”möjlighet att utöva idrott eller fysisk träning”.

Det spelar enligt HFD ingen roll att anläggningen även används i nöjessyfte.

Därför ska verksamheten i sin helhet omfattas av den sexprocentiga reducerade skattesatsen för tjänster på idrottsområdet.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons