48-åringen, en ingenjör på Semcon Sweden AB, har i media kommit att kallas ”Saab-spionen”. Mannen greps av Säpo och polisens nationella insatsstyrka efter att ha tagit emot en väska med 750 000 dollar. Pengarna ska ha utgjort en delbetalning av de totalt 2,3 miljoner dollar mannen krävt.
Mannen uppger själv att han agerat på uppdrag av en annan person under hot om att hans barn skulle kidnappas och skadas.
Enligt åklagaren har 48-åringen krävt 2,3 miljoner dollar av Saab för att inte offentliggöra dokumenten. Mannen åtalades bland annat för grovt företagsspioneri, grov obehörig befattning med hemlig uppgift och grov utpressning.
Huvudförhandling har hållits bakom stängda dörrar. Göteborgs tingsrätt ogillar åtalet för företagsspioneri, men dömer mannen för utpressning, försök till utpressning, befattning med hemlig uppgift och grov obehörig befattning med hemlig uppgift. Vid straffmätningen har domstolen beaktat att mannen till följd av brotten sannolikt kommer att drabbas av hinder och synnerlig svårighet i sin yrkesutövning.
Mannen företräddes av advokat Ralph Ekman.
Fredrik Olsson