Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Frisör med ryggvärk beviljas sjukpenning efter kompletterande läkarintyg


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Kvinnan sjukskrevs i april 2009.  I augusti samma år beslutade Försäkringskassan att hon skulle få halv sjukpenning mellan april och juni, men att hon därefter inte hade rätt till sjukpenning i någon omfattning. Detta eftersom kvinnans arbetsförmåga därefter inte bedömdes vara nedsatt med minst en fjärdel på grund av sjukdom.

Kvinnan, som arbetar som frisör, lider av ryggvärk och epikondylit, tennisarmbåge, med nedsatt styrka i armar och händer och svårighet att arbeta över axelhöjd. Sedan sjukskrivande läkare inkommit med kompletterande intyg beviljar förvaltningsrätten nu henne hel sjukpenning för perioden 15-24 april och tre fjärdedelars sjukpenning för perioden april-juli 2009.

Läkaren uppger att kvinnan vill arbeta och komma igen i ett heltidsarbete, samt att han har svårt att förstå varför hon fått avslag på sin ersättning. Han rekommenderar starkt att det görs en ny bedömning av fallet.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons