Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Friande dom i ”kallt fall” – ”enbart lösa uppgifter utgör inte bevis för mord”



I november 1992 försvann en 31-årig man spårlöst. Hans kropp återfanns inte förrän nästan tio år senare, i maj 2002.

Kroppen hittades i vattnet vid Ekolsundsbron utanför Enköping. När kroppen återfanns kunde det konstateras att 31-åringen hade allvarliga skador som uppkommit genom att han hade stuckits med en kniv eller ett liknade föremål, bland annat i halsen.

Trots att skadorna var tämligen tydliga kunde den läkare som ansvarade för obduktionen inte lämna en klar uppgift om dödsorsaken. Läkaren kunde inte heller uttala sig om skadorna orsakats av en eller flera gärningsmän.

Inget brott att befatta sig med död kropp
Sedan gruppen för ”kalla brott” återupptagit förundersökningen under 2014 häktades två män misstänkta för mord. Senare häktades ytterligare en man men denne släpptes av åklagaren kort därefter. 

En av männen har själv uppgett att han har befattat sig med en död mans kropp.

Solna tingsrätt anser dock inte att mannens handlande ska ses som medhjälp till mord. Rätten konstaterar också att det brott som mannens handlande kan ha inneburit är preskriberat idag.

Många frågor kvarstår
I domen konstaterar rätten att utredningen inte ger svar på särskilt många frågor. Det är alltjämt oklart när och var 31-åringen mördades.  

Rätten konstaterar också att det inte heller är klarlagt med vilket vapen, av vem eller vilka och inte heller varför mordet begicks.

Enligt rätten saknar utredningen den robusthet som måste krävas för en fällande dom. Rätten skriver att ”enbart lösa uppgifter inte utgör bevis för mord” och åtalet har därför ogillats i sin helhet.

 

Foto: Bertil Ericson / TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons