Översikt


Hittar du inte vad du letar efter? Klicka här för att söka.
Annons
Annons

Från 0 till 2,83 promille på fem minuter – han frias från grovt rattfylleri efter egen film

Nyheter
Publicerad: 2015-09-15 12:24

Tingsrätten ansåg att det var "verklighetsfräm-mande" att mannen skulle ha klarat av att dricka två flaskor vin och 20 centiliter starksprit på 20 minuter - efter det att han parkerat bilen. Han döm-des därför för grovt rattfylleri. Sedan mannen filmat sig själv när han drack den mängden alkohol på fem minuter så frias han nu av hovrätten.


Detta är en låst artikel

Registrera dig för Mitt DJ Premiumkonto och få tillgång direkt till introduktionspriset 69 kr/mån inkl. moms.

Skaffa Mitt DJ Premium Logga in

69 kr/mån

Skaffa Mitt DJ Premium och få fri tillgång till all vår nyhetsrapportering samt bakomliggande domar och dokument som ligger till grund för alla artiklar och reportage. Prenumerationen är tillsvidare och du kan när som helst avsluta den. Fyll i dina uppgifter i fältet nedan för att komma vidare till nästa steg.

Logga in

Om du redan är medlem är det bara att du loggar in på ditt konto för att få tillgång till artikeln. Fyll i dina inloggningsuppgifter i fälten nedan.