Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Främlingsfientliga åsikter inte grund för uppsägning


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

Tingsrätten lämnade mannens tillfälliga yrkande utan bifall.

I AD hävdar kommunen att den inte avskedat mannen med stöd av anställningsskyddslagen utan hävt anställningsavtalet med stöd av avtalslagens ogiltighetsregler. Därför kan ett tillfälligt beslut inte meddelas.

AD delar inte denna uppfattning, men konstaterar att det för bifall till ett sådant tillfälligt förordnade krävs att övervägande skäl talar för att det inte funnits ens saklig grund för uppsägning.

Mannen skildes från anställningen sedan det blivit känt att han tidigare skilts från sina studier vid polisprogrammet då han bland annat kränkt sina studiekamrater och uppvisat främlingsfientliga åsikter.

AD anser trots detta att övervägande skäl talar för att mannen har avskedats trots att det inte har funnits ens saklig grund för en uppsägning . Med ändring av tingsrättens beslut bestämmer AD därför att mannen, trots avskedandet, ska få ha sin anställning kvar till dess att tvisten är avgjord.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons