Ska korttidsstöd återbetalas om företaget beslutat om vinstutdelning under den aktuella perioden som stödet betalats ut – men sedan återkallat eller skjutit den på framtiden?
Den frågan ska Högsta förvaltningsdomstolen nu avgöra i två olika fall.
Högsta förvaltningsdomstolen har lämnat prövningstillstånd i två mål rörande återbetalning av utbetalt korttidsstöd.
Båda företagen fick korttidsstöd utbetalt från Tillväxtverket, som senare beslutade att återkräva stödet mot bakgrund av att företagen beslutat om utdelning.
Sköt utdelningen på framtiden
I ett av fallen hade företaget, i april 2020, beslutat om vinstutdelning, men under en extra bolagsstämma tre dagar senare, beslutat att utdelningen skulle utbetalas först vid ett senare tillfälle på grund av det ekonomiska läge som uppstått. Företaget överklagade därför Tillväxtverkets beslut till förvaltningsrätten – där man också fick rätt.
Förvaltningsrätten ansåg att det inte gick att dra några tillräckligt säkra slutsatser om hur bolagets verkliga ekonomiska förhållanden varit för att det skulle anses sannolikt att det inte drabbats av oförutsedda och oundvikliga, tillfälliga och allvarliga ekonomiska svårigheter. Detta då bolaget valt att dra tillbaka utdelningsbeslutet bara dagar efter att det fattades mot bakgrund av bolagets möjlighet att betala utdelning förändrats till följd av pandemin.
Förvaltningsrättens dom kom sedan att överklagas av Tillväxtverket, som där fick rätt. Kammarrätten konstaterade i sin dom att bolaget den nionde april, tre dagar efter den extra bolagsstämman och sex dagar efter det initiala utdelningsbeslutet, ansökte om stöd vid korttidsarbete och beviljades stöd för perioden den 25 mars–25 juni 2020 med 113 828 kronor. Beslutet har inte heller upphävts, utan bara skjutits på framtiden – vilket innebär att det kan verkställas närsomhelst. Bolaget ansågs inte heller ha visat hur deras ekonomiska situation efter beslutet om utdelning ”försämrades i sådan omfattning att det blev nödvändigt att ansöka om stöd hos Tillväxtverket en vecka senare”. Vid en helhetsbedömning ansågs bolaget därför inte ha rätt till något stöd.
Prövas av HFD
I det andra fallet hade bolaget i mars 2020 beslutat om en utdelning på tre miljoner kronor. Så snart de negativa effekterna blev kända agerade dock styrelsen och kallade till extra bolagsstämma för att fastställa utdelningen för räkenskapsåret 2019 till noll kronor. Enligt Tillväxtverket spelade det dock ingen roll att utdelningen återkallats då bolaget beslutat om utdelningen ungefär samtidigt som regelverket om korttidsstöd trädde i kraft – vilket visade på att deras ekonomiska problem inte kunde ha uppstått till följd av pandemin.
Förvaltningsrätten och kammarrätten höll med och konstaterade att återkallandet av utdelningen inte medförde någon annan bedömning.
Nu står det alltså klart att återkallandet av korttidsstödet till de båda bolagen ska prövas av Högsta förvaltningsdomstolen.