Hoppa till innehåll
Nyheter

Fortsatt förtroende för Rolén – får förlängt förordnande



Domstolsverkets generaldirektör, Thomas Rolén. Foto Henrik Montgomery /TT

Regeringen har beslutat att förlänga förordnandet för Domstolsverkets generaldirektör, Thomas Rolén.
Det nya förordnandet sträcker sig till och med dem 31 mars 2027. 
– Jag ser dagens beslut som ett kvitto på att regeringen har förtroende för det sätt på vilket vi utför vårt uppdrag, säger Thomas Rolén i ett pressmeddelande.

Thomas Rolén gjorde comeback som Domstolsverkets generaldirektör den 1 oktober 2020. Då hade han varit kammarpresident på Kammarrätten i Stockholm i ett antal år.

Nu står det alltså klart att regeringen väljer att förlänga hans chefsförordnande till den sista mars 2027.

– Domstolsverkets uppdrag är att värna demokratin genom att på olika sätt ge domstolarna stöd och service för att de ska kunna fokusera på att avgöra mål och ärenden på ett effektivt och rättssäkert sätt. Jag ser dagens beslut som ett kvitto på att regeringen har förtroende för det sätt på vilket vi utför vårt uppdrag, säger Thomas Rolén i ett pressmeddelande.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons