Polisanställda som arbetar mot den organiserade brottsligheten ska i vissa fall ska kunna använda en annan uppgift än namn i beslut och andra handlingar som dokumenterar åtgärder.
Det föreslår Tidö-partierna i en färsk promemoria.
– Vi kan aldrig acceptera att medarbetare i våra brottsbekämpande myndigheter utsätts för våld, hot eller trakasserier på grund av sina insatser mot de kriminella, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett pressmeddelande.
Enligt Tidö-partierna har förslaget sin bakgrund i att kriminella genom otillåten påverkan försöker hindra offentligt anställda från att fullgöra sina uppdrag.
Att låta vissa polisanställda slippa förekomma med namn i olika handlingar ska enligt justitieminister Gunnar Strömmer (M) stärka skyddet för de anställda som arbetar närmast de kriminella nätverken.
– Vi kan aldrig acceptera att medarbetare i våra brottsbekämpande myndigheter utsätts för våld, hot eller trakasserier på grund av sina insatser mot de kriminella. Det hotar enskilda medarbetares trygghet och säkerhet, men också polisens förmåga att fullgöra sitt uppdrag och ytterst vår demokrati. Därför har vi i Regeringskansliet skyndsamt tagit fram förslag för att stärka skyddet för anställda vid polisen som arbetar närmast de kriminella nätverken.
Kan träda ikraft i april
Förutom förslaget om att anställda ska slippa förekomma med namn i vissa handlingar föreslår i promemorian även att sekretess ska gälla för uppgifter som kan ”bidra till upplysning om identiteten på den anställde vid Polismyndigheten som använt en sådan uppgift”.
Nu har promemorian gått ut på remiss och förhoppningen är att de föreslagna ändringarna ska träda ikraft redan den 15 april nästa år.