Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förmånsbeskattade renoveringsarbeten avdragsgilla efter bodelning



Ladda ner handlingar

En person tilldelades genom bodelning en av make tidigare ägd bostadsfastighet.

Maken hade tidigare förmånsbeskattats i inkomstslaget tjänst för renoveringsarbeten som dennes helägda bolag utfört på fastigheten. Inför planerad försäljning av fastigheten i fråga vill den sökande veta om de som förmån beskattade renoveringsarbetena som vidtagits av maken i försäljningen är avdragsgilla som förbättringsutgifter.

Skatterättsnämden konstaterar i förhandsbesked i frågan att då en tillgång förvärvas genom arv, testamente, gåva, bodelning eller på liknande sätt så inträder förvärvaren i den tidigare ägarens skattemässiga situation. Mot denna bakgrund kan sökanden beakta förbättringskostnader som den tidigare maken haft då fastighetens omkostnadsbelopp ska beräknas.

Nämnden konstaterar vidare att praxis ger uttryck för att då en anställd eller aktieägare beskattas för förmån så ska det aktuella förmånsvärdet, tillsammans med eventuell annan köpeskilling, anses utgöra anskaffningsutgift för tillgången i fråga.

Mot denna bakgrund bör enligt nämnden denna uppfattning gälla i det aktuella fallet för utgifter som lagts ned på fastigheten. Den sökande får därför vid beräkning av omkostnadsbeloppet för fastigheten göra avdrag för förbättringsutgifter i enlighet med vad som föreskrivs i 45 kapitlet inkomstskattelagen.

red@dagensjuridik.se

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons