Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Författare beviljas avdrag för Englandsresa



Ladda ner handlingar

Kvinnan uppger att hon avser att skriva en bok om sin släkts liv under hundra år. Hon har rest till Storbritannien för att intervjua sin halvsyster, och till Grekland för att kunna skriva i lugn och ro och fördjupa sig i forskningsmaterialet.

Länsrätten delar Skatteverkets uppfattning att de kostnader kvinnan haft för Greklandsresan inte är avdragsgilla.

När det gäller resan till Storbritannien uttalar domstolen att intervjuer över telefon eller internet inte är likvärdiga med personliga möten. Utgifterna anses ha syftat till att förvärva inkomster och är därmed avdragsgilla. Domstolen bifaller överklagandet i den delen.

Domare: Sara Westerlund, Ann-Christin Holgersson, Ing-Marie Yang, Owe Ladin.

Fredrik Olsson

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons