Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fördubbling av antalet beslagtagna batonger hos Tullen – ”förbjudet köpa via internet”



 

Enligt tullagen får farliga föremål – till exempel batonger – inte tas in i Sverige utan tillstånd från polisen.

Nu visar preliminära siffror från Tullverket att 592 batonger har beslagtagits hitills i år. Detta kan jämföras med totalt 256 förra året.

Enligt Tullverket kan detta bland annat bero på okunskap:

– Att fler beställer batonger via internet kan bero på att kunskapen är låg om att det krävs tillstånd att ta in dem i landet. Många känner heller inte till konsekvenserna av att bli dömd för smuggling av farliga föremål, säger Mats Pettersson, chef för Tullverkets gränsskyddsenhet i Stockholm.

– Genom nya arbetsmetoder och med erfarenheter från den nyligen genomförda kontrolloperationen Nätdroger, har vi troligtvis kommit in i rätt flöden.

Beslagen sker främst i post- och kurirflödena på Arlanda. De flesta försändelser innehåller enstaka föremål med adressater i hela landet. Batongerna kommer oftast från Tyskland, Singapore och Kina.

Följande föremål är förbjudna utan tillstånd från Polisen:

Springstiletter, springknivar, knogjärn, kaststjärnor, riv- och nithandskar och batonger samt karatepinnar, blydaggar, spikklubbor ”eller liknande”.

Efter att ha beslagtagit ett farligt föremål inleds en brottsutredningen. Sedan förstörs föremålet.

 

 

 

 


Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons