Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Folkets Hus vinner mot Scandic när hyresavtal sägs upp – vill själv ta över hotellverksamheten


red@dagensjuridik.se red@dagensjuridik.se

Ladda ner handlingar

 

Föreningen Folkets Hus och Park i Sundsvall sade i slutet av 2010 upp Scandic Hotels AB från en lokal i centrala Sundsvall där bolaget bedrivit hotellverksamhet sedan 1995.

Enligt hyresavtalet gällde en tvåårig uppsägningstid och hyresförhållandet skulle därför upphöra i slutet av 2012.

Folkets hus, som avsåg att driva egen hotellverksamhet i lokalen, betalade med anledning av uppsägningen två miljoner kronor i kompensation men Scandic valde ändå att gå till tingsrätten och yrkade ytterligare ersättning enligt bestämmelserna i jordabalken.

Sundsvalls tingsrätt konstaterar nu att en hyresvärd som saknar koppling till hyresgästens verksamhet normalt inte kan åberopa en vilja att ta över verksamheten som ett sakligt skäl för uppsägning. Parterna har dock haft ett särskilt samarbetsavtal där Folkets Hus bedrivit konferensverksamhet med koppling till hotellet.

Konferensverksamheten kom dock genomgående – till skillnad från hotellverksamheten – att gå med underskott och på Folkets Hus var man därför missnöjda med det delade operatörskapet.

Tingsrätten anser också att föreningen med hänsyn till omständigheterna haft sakligt skäl för uppsägning. Som hyresvärd har man visserligen inte kunnat anvisa en likvärdig lokal men Scandic har redan före uppsägningstidens utgång ändå kunnat flytta till nya, likvärdiga lokaler.

Tingsrätten anser också att Scandics goodwill snarast är kopplat till hotellkedjan som helhet och bedömer – bland annat utifrån kedjans omfattande stamgästprogram – att gästerna kommer att välja hotellet även efter lokalbytet.

Scandic har visserligen hävdat att de nya lokalerna, som ligger endast några hundra meter från de gamla, egentligen har varit avsedda för att öppna ytterligare ett hotell i Sundsvall men dessa uppgifter är enligt tingsrätten alltför vagt hållna för att påverka bedömningen.

Vid en samlad bedömning och med hänsyn även till den kompensation som redan har betalats ut kommer tingsrätten fram till att Folkets Hus har haft befogad anledning att säga upp hyresavtalet och Scandic förlorar därför rättegången.

 

Foto: Fredrik Persson/Scanpix

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons