Flygbolagen har ombetts att vidta åtgärder på de områden där problem för konsumenterna har identifierats. Det meddelar Konsumentverket som rapporterar att den omfattande EU-granskningen av flygbolag rullar på.
Den omfattande EU-granskningen av flygbolag som till stor del hanteras av svenska Konsumentverket rullar på. Flygbolagen har ombetts att vidta åtgärder på de områden där problem för konsumenterna har identifierats. Det uppger Konsumentverket i ett pressmeddelande.
Komma till rätta med svårigheter
Det är EU:s konsumentskyddsnätverk tillsammans med EU-kommissionen som står bakom insatsen. Enligt Konsumentverket är detta ett sätt att komma tillrätta med oklarheterna och svårigheterna för konsumenterna i coronapandemins spår.
Flygbolagen har uppmanats att informera om konsumentens rättigheter vid inställda flyg. De flygbolag som inte gett informationen har ombetts att vidta åtgärder för att följa informationskraven.
Ge konsumenterna valmöjligheter
Flygbolagen ska även ge ett val mellan återbetalning i pengar och voucher till passagerarna när flyg har ställts in. Flygbolag som erbjudit vouchers, utan att samtidigt erbjuda återbetalning i pengar, har ombetts informera drabbade passagerare om att de kan välja återbetalning i pengar.
Flygbolagen har krav på sig att göra återbetalningar av inställda flyg inom sju dagar. Alla flygbolag som har längre återbetalningstider har ombetts att åtgärda eventuella eftersläpningar senast den 1 september.
Många gånger hänvisas konsumenter till resebyråerna för återbetalning av inställda flyg. Men konsumenterna har alltid rätt att vända sig direkt till flygbolaget som har ställt in flyget. Berörda flygbolag har ombetts att ta fram nya arbetssätt för att säkerställa att konsumenten kan begära återbetalning via flygbolaget.