Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fler sprängningar ska förhindras – med ökad kontroll



Inrikesminister Mikael Damberg och Stefan Hector, chef för operativa enheten vid Noa under dagens pressträff. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Tydligare och utökade lämplighetskontroller och kortare giltighetstider för tillstånden.
Det är några av förslagen i en ny lagrådsremiss från regeringen som syftar till att minska antalet sprängningar.

Förslagen kommer, enligt inrikesminister Mikael Damberg (S), efter återkommande samtal mellan regeringen och företrädare för för byggbranschen, den civila sprängmedelsindustrin och berörda myndigheter.

Enligt lagrådsremissen vill regeringen alltså att det ska krävas tydligare och utökade lämplighetskontroller inför tillståndsgivning, så att olämpliga personer inte ska få hantera explosiva varor. Dessutom vill man se skärpta krav på själva förfarandet vid tillståndsgivningen och kortare giltighetstider för de tillstånd som lämnas för explosiva varor. Enligt inrikesministern kommer detta att leda till fler lämplighetsprövningar, vilket i sin tur ska leda till en ökad kontroll.

– Att nu också öka kontrollen över vilka som hanterar explosiva varor är ett viktigt steg i arbetet, och branschföreträdarnas stora engagemang och tydliga utvecklingsvilja har varit av stor betydelse för de förslag som vi nu lägger fram, säger inrikesminister Mikael Damberg (S) i ett pressmeddelande.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons