Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fler myndigheter ska bli skyldiga att lämna uppgifter för att bekämpa brott



Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) och finansminister Mikael Damberg (S) Foto: Anders Wiklund / TT

Fler myndigheter ska omfattas av en uppgiftsskyldighet för att bekämpa brott.
Enligt ett färskt regeringsbeslut ska Arbetsmiljöverket, Bolagsverket, CSN och IVO nu också omfattas av en sådan skyldighet.
– tökade möjligheter att utbyta uppgifter leder till att den samverkan som redan sker i dag förbättras, säger justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) i ett pressmeddelande.

Tolv myndigheter deltar sedan 14 år tillbaka i en gemensam satsning mot organiserad brottslighet och kan, inom ramen, för denna samverkan dela sekretessbelagda uppgifter mellan varandra och andra utpekade myndigheter. Detta görs med stöd av en uppgiftsskyldighet som är lagreglerad.

Nu vill regeringen att antalet myndigheter som omfattas av uppgiftsskyldigheten ska bli fler och Arbetsmiljöverket, Bolagsverket, CSN och IVO ska också omfattas av skyldigheten att lämna uppgifter.  

– Myndigheterna behöver rätt förutsättningar i kampen mot den organiserade brottsligheten. Utökade möjligheter att utbyta uppgifter leder till att den samverkan som redan sker i dag förbättras, säger justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) i pressmeddelandet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons