Regeringen kommer att besluta att ge Arbetsmiljöverket ett uppdrag om en riktad tillsynsinsats med fokus på riskutsatta branscher för smittspridning av sjukdomen covid-19. Uppdraget ges mot bakgrund av att många yrkesgrupper inte har möjlighet att arbeta hemifrån under pandemin.
Regeringen meddelar i dag att man kommer att besluta om att ge Arbetsmiljöverket i uppdrag att genomföra en riktad tillsynsinsats med fokus på de riskutsatta branscherna för smittspridning av sjukdomen covid-19.
– Som arbetsmarknadsminister är jag särskilt oroad över smittspridningen på arbetsplatserna. Det är många som inte kan jobba hemifrån. Arbetsgivaren ansvarar för arbetsmiljön och behöver löpande bedöma vilka arbetsuppgifter eller situationer som kan utsätta arbetstagarna för risker. Tillsynsverksamheten är en effektiv metod för att skapa en god arbetsmiljö och för att stärka regelefterlevnaden på arbetsplatserna, säger arbetsmarknadsminister Eva Nordmark.
En risk I många arbetsmiljöer
Arbetsmarknadsdepartementet skriver i ett pressmeddelande att smittspridning av det nya coronaviruset är en risk som finns i många arbetsmiljöer.
”För arbetstagare är arbetsgivarens åtgärder i arbetsmiljöarbetet avgörande för att minska risken för smittspridning och sjukdom. Arbetsgivaren ansvarar för att undersöka och bedöma vilka arbetsuppgifter eller situationer som kan utsätta arbetstagarna för risker”, framgår det av pressmeddelandet.
Rutiner kan behöva ändras
Vidare uppger departementet att arbetssätt och rutiner kan behöva ändras och behoven av personlig skyddsutrustning kan behöva ses över. Utöver skydd för de egna arbetstagarna bidrar arbetsgivarens åtgärder i många fall även till minskad smittspridning i samhället.