Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fler dör på jobbet – facket kräver ny arbetsmiljölag




Förra året dog 50 personer i arbetsplatsolyckor. Facken tar upp flera orsaker till de dystra siffrorna. Bland annat framhålls högt tempo, fler personer med tillfälliga jobb, entreprenörer i flera led och anställda som inte kan språket.

De kritiserar även föregående regerings nedskärning av Arbetslivsinstitutet med färre inspektörer som följd.  

Byggnads och IF Metall vill se fler välutbildade skyddsombud, fler inspektörer från Arbetsmiljöverket och en allmän modernisering av arbetsmiljölagstiftningen.

”Arbetsmiljölagen skrevs utifrån de förhållanden som rådde på 60-talet och tidigt 70-tal. Då fanns inga bemanningsföretag, ingen fri rörlighet inom EU och det var inte alls lika vanligt med utländska entreprenörer på svenska arbetsplatser.”

 

Foto: Lars Pehrson/SvD/TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons