Hoppa till innehåll
Nyheter

Fler advokater granskas på samfundets eget initiativ



Mia Edwall Insulander Foto: Micke Lundström

Antalet disciplinärenden som Advokatsamfundet på eget initiativ tagit upp har ökat med över 40 procent jämfört med året innan.
Det visar disciplinnämndens verksamhetsberättelse för 2025.
– Den proaktiva tillsynen har under året utvidgats med ytterligare personalförstärkningar inom tillsynen hänförlig till bland annat penningtvättslagstiftningen, säger Mia Edwall Insulander, generalsekreterare för Advokatsamfundet, i ett uttalande.

Magnus Wallander, ordförande för disciplinnämnden
Foto: Micke Lundström

Under 2025 kom 692 anmälningar in till Advokatsamfundets disciplinnämnden. Det är fler än året innan då 602 anmälningar inkom.

Enligt Advokatsamfundet kan en bidragande orsak till ökningen vara att kunskapen om Advokatsamfundets verksamhet och möjligheten att göra disciplinanmälningar har ökat genom Advokatsamfundets informationsinsatser.

Advokatsamfundet uppger även att det digitala verktyget för att göra anmälningar har förenklat och sannolikt gjort att fler anmäler till disciplinnämnden för att få sina synpunkter prövade.

Det är viktigt att komma ihåg att syftet med disciplinnämnden är att upprätthålla en fortsatt hög etisk nivå i advokatkåren. De disciplinära avgörandena bidrar till detta, såväl som tillsynsenhetens granskningar. Det gör att brister uppmärksammas och kan korrigerassäger Magnus Wallander, ordförande för disciplinnämnden.

Förstärkningar inom tillsynen

Verksamhetsberättelsen visar även att antalet ärenden som togs upp av Advokatsamfundets styrelse, på initiativ av generalsekreteraren Mia Edwall Insulander, ökade till 96 ärenden jämfört med 68 ärenden under 2024.

Totalt 460 ärenden behandlades av prövningsavdelningarna jämfört med 544 ärenden 2024.

Antalet ärenden som avgjordes i plenum ökade till 281 ärenden 2025 från 229 ärende 2024. Dessa ärenden ledde till erinran i 122 fall, varningar i 38 fall, varning med straffavgift i 33 fall och uteslutning beslutades i 4 fall.

Den proaktiva tillsynen har under året utvidgats med ytterligare personalförstärkningar inom tillsynen hänförlig till bland annat penningtvättslagstiftningen.  Tillsynsenheten informerar om sitt arbete på sin webbplats, vilket sannolikt bidrar till ökad medvetenhet och kunskap generellt om Advokatsamfundets verksamhet, säger Mia Edwall Insulander, generalsekreterare för Advokatsamfundet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons