I närmare 50 år har Finansinspektionen och IMY haft ett delat ansvar som tillstånds- och tillsynsmyndighet enligt inkassolagen. Men nu blir ansvaret helt och hållet Finansinspektionens.
Under hösten 2023 lämnade regeringen ett förslag till riksdagen om att ansvaret för tillstånd och tillsyn enligt inkassolagen ska samlas hos Finansinspektionen. Tillsynsansvaret har fram till nu varit uppdelat mellan IMY (som tidigare hette Datainspektionen) och Finansinspektionen.
Från den 1 januari
Riksdagen antog förslaget och från och med den 1 januari 2024 är det därför till Finansinspektionen man ska vända sig om man exempelvis har frågor om inkasso, vill ansöka om inkassotillstånd eller framföra klagomål mot ett inkassobolag.