Hoppa till innehåll
Nyheter

FI varnar för 104 aktörer – falska tradingplattformar lurar konsumenter



Finansinspektionen logga exteriör. Bild tagen i samband med pressträff om rapport om bolån. Lars Schröder /TT /

De ser ut som riktiga tradingplattformar, med grafer, konton och påstådda investeringsmöjligheter.
Men det är bedrägerier.
Nu varnar Finansinspektionen för 104 nya aktörer utan tillstånd.

Finansinspektionen fyller på sin varningslista med 104 aktörer. Majoriteten av de aktörer som FI varnar för nu presenterar sig som tradingbolag. De säger sig erbjuda handel i aktier, valutor, index eller kryptotillgångar och lockar exempelvis med höga vinster, rådgivning och enkla insättningar.

– I tider av börsturbulens vill bedragare spela på vår oro och rädsla för att missa investeringsmöjligheter. Det förklarar sannolikt varför vi ser att just tradingplattformar som lockbete in i bedrägerier nu ökar, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI.

Plattformarna ser avancerade och trovärdiga ut

Finansinspektionen skriver att plattformarna ser i flera fall avancerade och trovärdiga ut, med kontosidor, grafer och påstådda investeringsmöjligheter. Det är också vanligt att uppläggen förstärks med falska omdömen och vittnesmål från påhittade personer som påstår sig ha tjänat stora pengar på investeringarna.

Enligt Finansinspektionen är syftet att skapa en bild av att tjänsten fungerar och att andra redan har lyckats. På ett par sidor förekommer även AI-genererade videos med påhittade personer som rekommenderar tjänsten.

– Det här är genomarbetade bedrägerier som är gjorda för att se ut som riktiga plattformar. Det kan se ut som riktiga aktörer, men i slutändan handlar det om att få dig att föra över pengar du aldrig får tillbaka, säger Moa Langemark.

Problem när pengar ska tas ut

Finansinspektionen förklarar att det uppstår problem när konsumenten försöker ta ut sina pengar. Uttag fördröjs, villkor ändras eller kontot spärras. Ofta kräver bedragarna ytterligare insättningar för att “låsa upp” pengarna. Något som inte sker även om mer pengar sätts in.

I flera av dessa upplägg använder bedragarna FI:s namn och logga för att framstå som trovärdiga. Det kan till exempel handla om webbplatser som använder FI:s logga för att ge ett intryck av att ha fått tillstånd från myndigheten.

FI varnar också för så kallade räddningsbolag – aktörer som kontaktar personer som redan blivit lurade och erbjuder hjälp att få tillbaka pengar, mot en avgift.

Myndigheten ser att samma personer ofta blir kontaktade igen, ibland av flera olika aktörer. Det tyder på att uppgifter om tidigare offer sprids vidare.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons