Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

FI startar utredning av AegirBios hantering av insiderinformation



Finansinspektionen Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT /

Finansinspektionen har beslutat att starta en utredning om AegirBio hanterat sin insiderinformation under perioden maj 2021 till och med februari 2022.

Finansinspektionen underrättade diagnostikföretaget AegirBio under torsdagen om beslutet att starta en utredning om bolaget hanterat sin insiderinformation i enlighet med i EU:s marknadsmissbruksförordning under perioden maj 2021 till och med februari 2022.

Enligt ett pressmeddelande från bolaget kommer Finansinspektionens utredning bland annat omfatta de frågor som har utretts av Nasdaq. Om utredningen visar att bolaget överträtt Mar kan Finansinspektionen komma att ingripa mot bolaget.  

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons