Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

FI ska granska hur betaltjänstleverantörerna arbetar för att förhindra bedrägerier



Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT /

Finansinspektionen har fått i uppdrag av regeringen att granska hur betaltjänstleverantörerna arbetar för att förhindra bedrägerier.

Digitaliseringen har bidragit till smidiga betalningslösningar, men den har också inneburit nya sätt för kriminella att utföra bedrägerier på betalningsmarknaden. Det skriver regeringen som har gett Finansinspektionen i uppdrag att granska hur betaltjänstleverantörerna arbetar för att förhindra bedrägerier.

Enligt regeringen möjliggörs majoriteten av bedrägerierna genom att kriminella missbrukar produkter och tjänster som tillhandahålls av olika betaltjänstleverantörer. ”Banker och andra betaltjänstleverantörer har därför en nyckelroll för att motverka bedrägerier på betalningsmarknaden”, skriver regeringen.

Viktig del i konsumentskyddet

– En viktig del i konsumentskyddet är att säkerställa att användare av betaltjänster har ett tillräckligt skydd mot bedrägerier, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman.

Uppdraget ska redovisas senast den 31 maj 2024.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons