Finansinspektionen har inlett en granskning om Klarna har brutit mot banksekretessen i samband med en it-incident i maj.
Finansinspektionen meddelar under måndagsförmiddagen att myndigheten kommer att undersöka om Klarna har brutit mot banksekretessen i samband med en it-incident i maj där bankens kunder under en begränsad tid kunde komma åt information om varandra. Frågan läggs till en redan påbörjad undersökning som FI gör om Klarnas arbete med informations- och cybersäkerhet.
Kundernas integritet
”Banksekretessen är en central del av bankers verksamhet. Bankkunder ska veta att deras uppgifter är säkra och banker har en stor uppgift i att alltid skydda sina kunders integritet”, skriver tillsynsmyndigheten i pressmeddelandet.
Den 27 maj i år inträffade en it-incident på Klarna där bankens kunder under en begränsad period kunde komma åt information om varandra.
Klarnas vd på twitter
På Twitter skrev Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski IT-haveriet som ”en självförvållad incident, i 30 minuter, som påverkar sekretessen för några av våra användare”.